SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK MANİFESTOSU
Dünya İncelik İster!

Saat & Saat olarak zamanı sizlerle beraber takip ediyor, hepimizin üzerinde yaşadığı dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için sorumluluklarımızın farkında olarak hareket ediyoruz.

Saat ustalığı, doğası gereği nasıl ki inceliği ve ahengi içinde barındırıyorsa, Dünya’mız da hepimizden aynı özeni bekliyor. Dünyanın bu beklentisini göz ardı etmeyerek yaklaşımlarımızla daha sürdürülebilir kılmak için çalışıyoruz.

Saat, bazen en özel anların sevgi dolu hediyesi bazen de ebeveynlerden çocuklara geçen hatıra dolu bir miras. Bu özelliğiyle bir aksesuar olmanın ötesine geçen saatlerinizi, nesillere aktarmak, Saat & Saat olarak döngüsel ekonomiye destek olmak için onarım kültürünü ve saat ustalığı zanaatını, işimizin odağına koyuyoruz.

Böylelikle, gelecek nesiller için dünyamızın ihtiyacı olan inceliği gösteriyor ve sürdürülebilirlik politikalarımızı işimizin temel taşları arasına alıyoruz.SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARIMIZ / PROJELERİMİZ


Onarım ve Bakım Kültürü

Sürdürülebilirlik odağımız kapsamında onarım ve bakım kültürünü özümseyerek döngüsel ekonomiye katkıda bulunuyoruz.

Saatlerimizin ömürlerini uzatmak adına 1994 yılından bu yana genel merkezimizde oluşturduğumuz özel tasarlanmış 700m2’lik alanlarda saat ustalarımız ve yapay zekâ destekli sistemler ile teknik servis sağlıyoruz. Türkiye’de ilk defa, 2018 yılından itibaren tüm markalara hizmet verecek yetkinlikte teknik ekibimizle mağazalarımızda doğrudan servis hizmeti sağlamaktayız. Ayrıca, tamir sürecinde ortaya çıkan ek parçaları 2 yıl kadar daha elimizde tutarak kaynak kullanımımızı verimli kılıyoruz.

Akıllı yatırım ve mükemmel tasarımın bir araya geldiği saat tamiri kültürünün 30 yıldan uzun süredir bir parçası olarak geleceğe taşımaktan ve tüketicilerimize bu seçeneği ulaştırmaktan gurur duyuyoruz.


Saat Ustalığı Zanaatı

Saat söz konusu olduğunda, onarım ve bakım kültürünün ayrılmaz bir parçası olan ve ince bir zanaat gerektiren saat ustalığını destekliyoruz.

Saat tamir ustalarımızın, bilgilerini genç nesillere aktarmalarına olanak sağlarken bu zanaatı, teknik servisimize yaptığımız yatırımlar ile de güçlendiriyoruz. Teknik servis çalışanlarımızı kendi içimizden yetiştirerek ustalık seviyesine çıkararak bu kıymetli bir mesleğin sürdürülmesine olanak tanıyor, aynı zamanda kadın ustalarımızın sayısını artırarak geleceğe taşıyoruz.

Saat tamir ustalığı gibi geleneksel bir zanaatı, önümüzdeki 30 yıla taşımaktan ve bu alanda kadın istihdamını desteklemekten gurur duyuyoruz.

 • Genel merkezde 25, mağazalarımızda 42, depoda 3, Saat&Saat bünyesinde toplamda 70 saat ustası bulunmaktadır.
 • Son iki yılda genel merkezde 200.000'den fazla saate servis işlemi verilmiştir.
 • 3 kadın ustamız var. Bu sayının önümüzdeki seneler de artmasını planlıyoruz.

Geri Dönüşümlü Materyallerden Yapılan Saatler

Geri dönüşümün önemini ve dünyanın geleceğine olan olumlu katkılarını biliyor ve bu konuda hassas olan markaların saat tasarımlarını müşterilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz.

Saatin bir aksesuarın ötesinde, insanların tarzını ve hayata yaklaşımlarını gösterdiğini biliyoruz. Çevre dostu tercihler yapmak isteyen müşterilerimiz için, tarz sahibi ve kaliteli markalardan geri dönüştürülebilir malzemelerle üretilen saat modelleri sunuyoruz.

 • Maurice Lacroix – Aikon #tide Modeli plastik kasa materyalinden oluşuyor. Markanın kullandığı devrim niteliğindeki teknoloji sayesinde, plastik atıklar İsviçre kalitesinde saatlere dönüşüyor.
 • Guess - Guess’in beyaz renkteki erkek modeli, evlerden çıkan atıkların uygun materyallere dönüştürülmesi ile üretiliyor.
 • Diesel - Diesel’in kırmızı renkteki erkek modelinde atıkların içinde bulunan ayrıştırılmış plastikler, Diesel’in malzeme arşivinden alınan yükseltilmiş deri bileşenleri, yenilebilir bio bazlı malzemeler kullanılıyor. Saat pilini şarj eden güneş enerjili kadran da modelin dikkat çeken diğer özelliği.


GELECEK HEDEFLERİMİZ


Türkiye’nin Saatçisi Saat&Saat olarak, son 30 yıldır sizi dünyanın en seçkin saat ve takı koleksiyonları ile buluşturuyor, her yeni dönemin beklenti ve ihtiyaçlarına göre kendimizi yeniliyor ama kalitemizden taviz vermiyoruz. Bu bakış açımızla bir sonraki 30 yılımız için çalışmalarımızı başlattık.

Önümüzdeki yeni 30 yıllık süreçte, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonominin, verilecek kararların merkezinde olacağına inanıyor ve mevcut projelerimizi kuvvetlendirirken bu alanda yeni projeler hayata geçirmeyi de taahhüt ediyoruz.

Saat&Saat olarak Sürdürülebilir Kalkınma odağındaki politikalarımızı 3 ana başlık altında değerlendiriyoruz:


Topluluk

 • İstihdam için en iyi yetenekleri çekmek ve onlara büyüme ve gelişme fırsatları sunmak,
 • Kadın istihdamını güçlendirmek,
 • Çeşitliliği teşvik eden, kapsayıcı, sürdürülebilir bir işletme oluşturmak,
 • Sosyal Fayda ile Topluma Değer Katmak.

Gezegen

 • Doğru seçimler ile iklim değişikliği ile mücadeleye destek vermek,
 • Onarımlarımız, bakım hizmetlerimiz aracılığıyla daha döngüsel bir ekonomiyi desteklemek,
 • Doğal kaynakları korumak.

Ürünlerimiz

 • Müşterilerin kişisel değerlerini ve yaşam tarzlarını yansıtmak isteyenler için daha fazla ürün ve hizmet sunmak,
 • Daha sürdürülebilir tasarım ile malzeme seçiminde ve süreçlerde yenilikleri teşvik etmek,
 • Teknik servis çalışanlarımızla saat tamirciliği zanaatını geliştirerek, daha döngüsel bir ekonomi için adımlar atmak.

Saat&Saat olarak, geçmişte olduğu gibi gelecekte de akıllı seçimler ile stil ve sürdürülebilirlik arasındaki bağı güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz.